BAĞLARDA KÜLLEME, tüm yeşil aksamı küllemeye yakalanabilir. Hastalığa yakalanan yapraklarda, önce sarı lekeler ve daha sonra küle benzer beyaz bir küf tabakası oluşur. Bu tabaka genelde güneş gören yaprakların alt yüzünde, gölgedeki yaprakların ise her iki yüzünde olabilir. Genç yapraklar küllemeye daha hassastır. Hastalık bir bitki yapraklarında öncelikle, havalanması iyi olmayan ve kuytuda kalan bitkilerde görülür. Hastalığa yakalanan yapraklar kıvrılmaya başlar, buruşur ve zamansız dökülür.Hastalığın gelişiminde nemden çok, sıcaklık daha önemlidir. Kurak koşullarda bile gelişebilen bir mantardır. Hastalık havalanmayan gölge ve yarı ışıklı yerlerde daha hızlı gelişir. Bu nedenle bitkinin havalanmasını ve iç kısımlarının ışık almasını sağlayan yaz budamaları çok Önemlidir.

BAĞLARDA KULLEME,Külleme hastaliginin belirtileri yaprak, göz, sürgün, çiçek ve meyvelerde görülebilir. Hastalik belirtileri genellikle yapraklar üzerinde fungusun spor ve misellerinin beyaz ve tozlu bir gelisiminden dolayi yama seklinde görülür. Bu tür belirtiler ilk önce yapraklarin alt yüzeylerinde ortaya çikar ve klorotik lekeller olarak yapraklarin üst yüzeylerinde de görülür. Zamanla bu yüzeylerde fungusun tozumsu beyaz spor ve misel tabakasi ile kaplanirlar. Yapraklarin kenarlarinin kivirciklasmasi enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çikmaktadir. Hastaliktan siddetli olarak etkilenen yapraklar olgunlasmadan dökülebilir ve hastaliktan etilenen uç sürgünlerde ise bodurlasma meydana gelir. Hastalik etmeni ile etkilenen gözler kis zararlanmalarina karsi da çok hassas olmaktadirlar. Meyve enfeksiyonlari bazi kültivarlarda görülür ve meyvelerde hastalik belirtiside ag benzeri kirmizi kahverengi bir leke olarak ortaya çikmaktadir.

BAĞLARDA KÜLLEME İÇİN KÜLTÜREL MÜCADELE

Hastalikli kanserlerin devamli olarak gözlenmesi hastaligin kontrolünde önemli rol oynar. Bazi ülkelerde bulasik agaçlarin tamamen imhasi önerilmektedir.
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastalik etmeni tomurcuklarda kis kosullarini geçirdigi için ilkbahar budamalari önerilmektedir. hastalikli sürgünler budanmali ve imha edilmelidir.

BAĞLARDA KULLEME İÇİN KİMYASAL MÜCADELE

Hastalikla etkin bir kimyasal mücadelede yapmak için gözler açilmadan ya da açilmak üzere iken bir ilk ilaçlama önerilmektedir. daha sonra hastaligin bahçede çikma durumuna göre birer hafta ile ilaçlama yapilabilir. Ilaçlama alti kez tekrarlanabilir ya da daha önce belirtildigi gibi hastalik çikis gösteriyorsa ilaçlamaya devam edilir. Genellikle hastalik meyveleri (bazi çesitler hariç) etkilemez bu yüzden meyveler findik büyüklügüne gelince ilaçlamaya devam edilebilir. Agustos aylarinda sürgünler tekrar gelismeye baslayincada ilaçlama yapilmalidir.