Tarım üreticisi solucan gübresini çok sevdi. Organik tarım üreticilerinin gözdesi ürün adeta yok satıyor. Pazarda az sayıda kaliteli üretim yapan firma var. Pazar hala boş. Bu ilginç ürüne yatırım yapmakta geç kalmayın…

TÜRKİYE bir tarım ülkesi. Yıllık tarımsal üretim hacmi 65 milyar dolar seviyesinde. Yaş meyve ve sebze üretimi 50 milyon tona yaklaştı. Üretim faaliyetlerinde 10 milyon tonun üzerinde gübre kullanılıyor. Ancak bu hafta tarımda yaygın olarak kullanılan kimyasal gübrelerden bahsetmek istemiyoruz. Tarım sektöründe son dönemlerde talebi hızla artan bir gübre türü var. Solucan gübresinden bahsediyoruz. Dünyada özellikle ABD’de solucan gübresinin tarihi eski.

Ancak Türkiye bu gübre ile oldukça geç bir tarihte 2002 yılında karşılaştı. Şu sıralar kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Özellikle iyi tarım uygulamaları ve organik tarım yapanların tercih ettiği gübre çeşidinin hem sıvısı hem de katisı var. Türkiye’de üretim henüz yolun çok başında. Yıllık üretim 10 bin tonu geçmiyor. Bu işe öncülük eden ve en kurumsal tesise sahip olan Ekosol Farm’ın yıllık üretimi bile bin 500 tonu anca buluyor. 10 milyon tonluk gübre tüketimi içinde solucan gübresinin payı binde l’i bile geçmiyor. Dolayısıyla alınacak çok mesafe var. Bu noktada girişimcilerin önünde pek çok fırsat olduğunu da belirtelim.

Solucan gubresi tesisi kurmak

SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ

Solucan gübresi konusunda öncülük eden isimlerden biri Burçin Karababa. Ekosol Farm’ın kurucusu Karababa, finans sektöründen tarıma geçiş yapmış bir isim. Birçok girişimciye örnek teşkil edecek bir başarı hikayesine sahip. 2002 yılında solucan gübresi ile tanışan Karababa, şirketini 2005 yılında kurmuş. Bugün sektörün lideri konumunda. İstan bul’da başladığı solucan gübresi üretimini iki yıl önce Manisa’ya taşımış. 4 bin metreka relik bir üretim tesisine sahip olan Ekosol Farm’da bugün 21 kişi çalışıyor. Gübre üretiminde ise Karababa’nın deyimiyle 13 milyar sigortasız solucan işçi çalışıyor.

Karababa, “2002 yılında 50 adet Eisenia Foetida cinsi özel kültür solucanları ile gübre üretimine başladım. 2005 yılında kurumsallaşan şirketimiz Türkiye’nin ilk ve en büyük üretim tesisi haline geldi. Şu an işletmemizde 13 milyar civarında solucan var. Bu sevimli ve faydalı canlılar, sürdürülebilir yaşamımız, Türk tarımı, toprakları ve çiftçisi için çalışmakta” diyor. Yatırım için hazırlık yaptıklarını söyleyen Karababa, 2017’de 2 bin 500 metrekarelik tesis yatırımı yapacaklarını söylüyor.

KATİSI 3.5, SIVISI 55 Tl

Tesislerde hem sıvı hem de katı olmak üzere iki tip solucan gübresi ürettiklerini söyleyen Karababa, “Mevsimine ve kullanım alanlarına göre katı veya sıvı gübre tercih ediliyor. Meyve ağaçları ve sebze dikimleri esnasında bitki kökü ile muhakkak temas etmesi bitki gelişimini fevkalade olumlu yönde etkilediği için katı solucan gübresi kullanılıyor. Katı solucan gübresinin kg fiyatı 3.5 TL.

Sıvı formdaki solucan gübremiz hem yapraktan hem topraktan uygulanabiliyor. Bu gübremizin litre fiyatı da 55 TL” diyor. Solucan gübresine tanm kesiminden giderek artan düzeyde talep geldiğini belirten Karababa, bu durumda sağladığı faydaların belirleyici olduğunu söylüyor.

“HAYATİ ÖNEMDE”

Rizeli işadamı Mehmet Emin Pursa da solucan gübresi konusunda ciddi çalışmalar yapan bir isim. İstanbul Göktürk’te üretim yapıyor ve Kara Elmas markasıyla gübrelerini satıyor. Şu sıralar yeni yatırım için çalışıyor. İstanbul Amavutköy’de 3 bin metreka-relik yeni yatırımı bu yılsonuna kadar bitirmeyi hedefliyor. Solucan işini kardeşinin şirketi üzerin den yapan Pursa, kardeşi ile birlikte Kara Elmas Solucan Gübreleri adıyla yeni bir şirket kuruluşu yapmış. Solucan gübresinin tarım için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Pursa, solucan gübresi üretim tesislerinin artması gerektiğini söylüyor. Türkiye’de şu anda üretici sayısının çok az olduğunu belirten Pursa, “Tarım kesiminin kullandığı gübre içinde binde 1 paya sahip. Bu alanda alınacak çok yol var. Üretici sayısı artmalı ama kontrolsüz olarak değil. Merdiven altı çok sayıda işletme var. Bunlar denetlenmeli. Ürüne tarım kesiminden ciddi talep var. Bu talebi karşılayacak ciddi yatırımcılar olmalı” diyor. Tarım Bakanlığı’mn organik tarıma dönük teşviklerinin olduğunu ve bu tür tarımın büyüyeceğine dikkat çeken Pursa, “Organik tarımın büyümesi için organik gübre lazım. Organik gübrenin yüzde 90’ı ise solucan gübresi. Bu alan da ciddi fırsat var ve ciddi yatırımlar gerek. Ciddi üretim yapan işletme sayısı 10’u geçmez. Devlet bu alanı daha çok desteklemeli ve denetlemeli” diyor.