YENİ FINDIK CEŞİDİ

 

Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Gökhan KIZILCI, yaptığı açıklamada, 1936 yılında kurulan ve dünyada fındık üzerine tek enstitü olma özelliğini barındıran Türkiye Fabrikaları Türk fındığı ve fındıkçısına hizmet için çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

Türkiye’de halen tescilli 17 çeşit fındığın bulunduğunu ifade eden KIZILCI, bunların tama­mının fabrika çalışmaları sonucu tescillendiğini aktardı.

KIZILCI, 17 fındık çeşidinin ikisinin kurumun son yıllardaki çalışmaları sonucu melezleme yoluyla ortaya çıktığına işaret ederek, “Bunların hepsi enstitümüz tarafından tescil edildi. Fındık çeşitlerinden 15’i doğal popülasyon seleksiyonuyla elde edilirken, ‘Okay 28’ ve ‘Giresun Melezi’ çeşitlerimiz 2012 yılında tescil edildi. Biz çeşitlerin şuan bölgesel adaptasyon çalışmalarına başlayacağız. Performans ve verim durumuna bakarak fındık üreticilerimize üretimleri için tavsiyelerde bulunacağız” dedi.

Yeni fındık çeşitleri geliştirmek için projelerin devam ettiğini anlatan KIZILCI, son olarak “Allah verdi” ismini koyduktan melezleme yoluyla bir dik çeşit üretimi gerçekleştirdiklerini kaydetti. KIZILCI, bunun da tescil aşamasında olduğunu belirterek, “Allah verdi, kalitesi ve eko­nomik geliri bakımından önemli gördüğümüz bir fındık çeşidi. Gelecek yıl tescil olmasını bekliyoruz. Yine üzerinde proje yürüttüğümüz bir çeşitli projemiz daha bulunuyor. Üretim aşaması için çalışma başlattık Melezleme ile çeşit geliştirmek uzun ve zorlu bir süreçtir. 0 nedenle projelerimizin tamamlanması zaman alıyor” diye konuştu. Gökhan KIZILCI, projenin birkaç yıl içerisinde tamamlanacağını ve fındık çeşitleri arasına ekleneceğini ifade etti. *

Sarımsak

Tunceli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, endemik bir tür olan Munzur sarımsağını, “Dünyada Eşi, Fazladan Dişi Olmayan Munzur Sarımsağı” slo­ganıyla yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Tunceli’nin Ovacık, Pülümür, Pertek ve Hozat ilçelerinde 1100 ila 2000 rakım­lı yüksek kesimlerde kendiliğinden yetişen Munzur sarımsağı  tarlada üretiminin artırılması için çalışmalar devam ediyor. Ortalama bir yumurta büyüklüğüne ulaşan, tek dişli yapısı, kokusunun az olması ve güçlü aromasıyla vatandaşların ilgi gösterdiği Munzur sarımsağı doğada bilinçsiz toplanma nedeniyle nesli tehlike altında bulunan türler arasında. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Kaya, vatandaşları tarla koşullarında ekim yapmaya yönlendir­mek için projeler hazırladıklarını ve her yıl daha çok vatandaşın sarımsak ekimi yaptığını belirtti. Kaya, ilk çalışmayı sarımsağın markalaşması için başlattıklarını, endemik bitkinin 2013 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘Munzur sarımsa­ğı’ olarak tescillendiğini söyledi. Sarımsağın TÜBİTAK’ta da inceletildiğini belirten Kaya, “TÜBİTAK analizlerinde diğer sarımsaklardan hiçbir farkı olmadığı hatta artı değerleri olduğu belirlendi. En büyük özelliği şeker oranının yüksek olması” dedi.

Kaya, sarımsağın endemik olduğu için tohum aşamasındayken toplanmasının 38.751 lira para cezası bulunduğuna dikkat çekti.

Tarlasında Munzur Sarımsağı ekimi yapan Ali Buyruk, Munzur sarımsağının ekiminden bu yıl ilk kez ürün alacağını kaydetti. Yaklaşık 250 kilo mahsul bekledi­ğini vurgulayan Buyruk, “Munzur sarımsağını dağda toplayıp 38 bin lira para ce­zası yiyeceğime tarlamda ektim ve daha fazla verim alacağım. Kilogram 30 liradan alıcı buluyor” dedi. *