Bandırma’da 500 Bin Ceviz Fidan ihracatı

 

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yılda ortalama 3,5 milyon ceviz fidanı yetiştirilirken, bunların 500 bini birçok ülkeye ihraç ediliyor. Bandırma Gıda, Tarım ve Hayvancılık

Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ilçenin kırsal mahallelerinden olan Sahil Yenice, yıllardır ceviz fidanı yetiştiriciliğiyle biliniyor.

Ülkenin dört bir yanına ve yurt dışına ceviz fidanı gönderen bu mahallede yaşayanların büyük çoğunluğu geçimlerini bu işten sağlıyor. Son yıllarda, gelen talebin artması ve arazilerinin yetersiz kalması üzerine civardaki Ömerli, Ziraat, Kayacık ve Erikli mahallelerinde tarım alanı kiralayan yetiştiriciler, yıllık üretimlerini artırmayı ve daha fazla ihracat yapmayı planlıyor.

Söz konusu bölgede yılda ortalama 3,5 milyon ceviz fidanı üretiliyor ve bunların bir bölümü, Avrupa ve Balkan ülkeleri ağırlıklı olarak ihraç ediliyor. Ömerli’de 50 dönümde üretim yapan Mümin Acar, ilçedeki iklim koşulları ve verimli toprakların aşılı ceviz fidanı yetiştirilmesi açısından elverişli olduğunu belirterek, “Oldukça kaliteli sonuç alınıyor. Bu açıdan fidanlarımız her zaman birinci tercih oluyor. Sadece yurtiçi değil yurtdışına da gönderiyoruz. Yılda yaklaşık 3,5 milyon fidan üretilirken, bunun 500 bini yurt dışına satılıyor” dedi.

Kayacık’ta ceviz fidanı üretimi yapan bir firmanın İhracat Müdürü Mümin PANÇİSE yıllık 200 bin adet üretimlerinin yarısını ihraç ettiklerini dile getirerek, “Bölgemizden ilk ihracatı biz yaptık. Halen Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, İtalya, İspanya, Gürcistan, Kırgızistan ve Makedonya’ya ihracatımız var. Yurt içinde de resmi ihaleler yoluyla devlete veya özel sektöre satış yapıyoruz. İyi bakılmak koşuluyla ABD ırkı 3, yerli ırk ise 5-6 yılda ürün veriyor” diye konuştu.

Kanola Tarımı

Kanoların Önemi: Bitkisel yağ kaynağı olarak kanola (Brasicca napus Oleifera sp.) yağlı tohumlu bitkiler olan ayçiçeği, soya, pamuk ve yer fıstığı arasında üretim açısından üçüncü sıraya sahiptir. Dünya’da yıllık üretimi 22 milyon ton civarındadır. En çok üreten ülkelerden Çin 4.5, Hindistan 4.4, Kanada 2.8, Polanya 0.5, Fransa 0.47, Pakistan, 0.4, Almanya 0.4, İngiltere 0.3 milyon ha ekim alanına sahiptir. Ülkemize ise Balkanlardan gelen göçmenler ile kolza adı ile 1960 yıllarında getirilmiş ve Trakya’da ekim alanı bulmuştur. Ancak o yıllarda kolza ürününün yağında insan sağlığına zararlı erusik asit, küspesinde de hayvan sağlığına zararlı Glukosinolat bulunması nedeniyle 1979 yılında ekimi yasaklanmıştır.

Kolza’da erusik asit ve glukosinolat ihtiva etmeyen çeşitler araştırmalar sonucu geliştirilmiştir. Bu çeşitler ilkönce Kanada’da ıslah edilmesi nedeniyle kanola adı verilmiştir. Ülkemizde bitkisel yağ açığını kapatmak amacıyla kanola tarımının yaygınlaşması için çalışmalar yapılmaktadır.

Ülkemizde rapiska, rapitsa, kolza isimleriyle de bilinen kanola, kışlık ve yazlık olmak üzere iki fizyolojik döneme sahip bir yağ bitkisidir. Kanola danesinde bulunan % 38-50 yağ ve % 16-24 protein ile önemli bir yağ bitkisidir. Eskidene kolza olarak isimlendirilen çeşitler % 45-50 oranındaki Erüsik asit içeriği ıslah çalışmaları ile % 0 düzeyine düşürülmesi sonucu bitkinin tekrar bitkisel yağ ihtiyacı için yeniden üretime alınmasını sağlamıştır (Algan, 1990, Shahidi, 1990).