Kozmetik, gıda ve ilaç sanayi gibi birçok alanda kullanılan ve “dün¬yanın en pahalı bitkisi” olarak bi-
linen safranla Hataylı çiftçiler de tanıştı. İklim özellikleriyle birçok ürünün yetiştirildiği Hatay da safrandan da çiftçilerin gelir elde etmesi için çalışma başlatıldı. Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğü tarafından bir çiftçinin arazisine safran tohumunun ekimi gerçekleştirildi. ilçe Müdürü İhsan İnal, safran ekimiyle ilgili daha önce Mer¬sin ‘in Aydıncık ilçesinde deneme çalış- maları yapıldığını ve olumlu sonuç alındı¬ğını söyledi. Hatay’ın da aynı coğrafyada yer alması ve benzer iklim özellikleri gös¬termesi nedeniyle ürünün ekimini burada da yapmak istediklerini ifade eden İnal,
“İlk etapta, Müdürlüğümüzün katkılarıyla 20 kilogramlık tohum aldık. 250 metre¬karelik bir alana ekim yaptık ve olumlu sonuç alacağımızı düşünüyorum. Kilog¬ram 25 bin liraya kadar satılan bu ürün bölgemizde yetişirse çiftçilerimiz için önemli bir gelir kapısı olacak. İlk etapta
deneme amaçlı 250 metrekarede çalışma başlattık, iyi sonuç almamız durumunda bunu daha da yaygmlaştıracağız” diye konuştu.
Safran yetiştiriciiğinde işçiliğin az olduğunu, gübre ve sulama sorunu bulun¬madığını belirten İnal, pazar sıkıntısı ya¬şanmadığını kaydetti. Tarımsal projeleri yaygınlaştırarak çiftçileri farklı ürünlere yönlendirmek istediklerini vurgulayan İnal, ilk tohumların toprakla buluştuğunu ve yaklaşık iki ay sonra hasat yapılacağı¬nı söyledi.
Yeşilköy Mahallesi’nde tarlasına ilk kez safran ekimi yapılan Muharrem Vahit Peköz de emeklerinin boşa gitmemesini umut ettiğini, ekimini yaptığı bahçeye gözü gibi baktığını belirtti.